A stressz hatásmechanizmusáról könyvtárnyi anyag van, ellenben a többség azokból a kutatási eredményekből indul ki, amelyeket férfiak végeztek, zömében férfi alanyokon. Az újabb kutatások már kiterjednek más, ún. gender specifikus kérdésekre is, mint az, hogy a nemek mennyiben reagálnak másként a stresszre. Nőként hasznos lehet, ha mindezekről tudunk és végre nem kell furcsán tekintsünk önmagunkra, ha a közismert "üss vagy fuss" reakciók közül egyiket sem szeretnénk választani.
"Üss vagy fuss" helyett "gondoskodj és barátkozz"
A Kaliforniai Egyetem Los Angelesben készült tanulmánya kimutatta, hogy a nőknek eltérő stresszkezelési mechanizmusai vannak mint a férfiaknak: szükségük van egymásra a stresszhelyzet kezelésére.
Mind ezidáig az ezen a területen végzett kutatás a férfiak "harcolj vagy menekülj" / "üss vagy fuss" („fight or flight”) stresszre adott válaszreakcióját tekintette irányadónak. Ezzel szemben Klein és Taylor kutatók úgy találták, hogy a stresszhelyzetben lévő nők esetében az agyban olyan anyagok szabadulnak fel, amelynek következtében ők a többi nőnél keresnek szolidaritást, amely a kutatók által „gondoskodj és barátkozz” („tend and befriend”) reakciónak nevezett viselkedésben nyilvánul meg.
Az erre ösztönző anyagok egyike az olykor szerelmi hormonnak nevezett oxitocin hormon, amely szexuális előjáték, orgazmus és szoptatás során szabadul fel. Az oxitocinról azt is kimutatták, hogy gátolja a depresszió kialakulását. Sajnálatos módon az oxitocin nyugtató hatása a férfiaknál rendszerint nem nyilvánul meg, mivel a tesztoszteron – amelyet a stressz alatt lévő férfiak termelnek rendkívüli mennyiségben – csökkenti hatóerejét.
Minél több bizalmas barát és támogató kör, annál jobb egészségi állapot
Olvastam egy másik kutatási eredményről is, mely arról számolt be, hogy ha egy nőnek legalább egy bizalmas barátja van, jelentősen csökken a depresszió és általában a krónikus megbetegedések kialakulásának kockázata. Azt is megerősítették már, hogy minél több ún. támogató körben vagyunk jelen, annál egészségesebbek és boldogabbak vagyunk. Ez belegondolva természetes is, hiszen ha van kivel megosztanunk gondolatainkat és nőkről lévén szó főleg érzelmeinket, akkor könnyebben oldódnak az érzelmi stresszeink. Maga a kibeszélés is olyan módszer, amit szerintem mi nők ösztönösen többször alkalmazunk mint a férfiak.
----------------------------------------------------------
A fenti kutatási eredmény forrása is jó olvasmány lehet angolul tudóknak:
S.E. Taylor, L.C.Klein, B.P. Lewis, T.L. Gruenewald, R. A.R.Gurung és J.A.Updegraff: Female Responses to Stress: Tend and befriend, not Fight-or-Flight, Psychological Review 107, 2000/3, 411-429