Mielőtt továbbmennénk, az eddigi 9 rész után most összegezném, hogy mit is tanított Stephen R. Covey a Sikres Emberek 7 szokásában... röviden:
A sikereid nagyban a szorgalmadon és a kitartásodon múlnak, azon, hogy az életed részévé tudod-e tenni az új szokásokat és napról-napra, fokozatról-fokozatra, még ha apró lépésenként is, de folyamatosan, töretlenül haladj előre. Ezen túl meg kell tanulnod beosztanod az idődet, azaz menedzselni magadat a saját életedben, ahogy ő fogalmaz. A sikeres élethez hangsúlyozza a testi-lelki háttérdimenziókat is, azaz, hogy anélkül,hogy rendben lennél fizikailag és érzelmileg nem lehetsz igazán sikeres ember....maximum egy-egy részterületen és valószínűleg csak ideig-óráig.
De nézzük tovább, mint mondanak a híres sikerkutatók....
A Hogyan lehetsz sikeres ember? sorozat tehát folyatódik, méghozzá a következő részekben egy másik sikeres embert, Brian Tracy-t (sikerkutató és sikeroktató, amellett, hogy anyagi vagyona is óriási) "interjúvoltam" meg ", egyenlőre a kiadott anyagain keresztül.... (de ami kési nem múlik, főleg, ha teszünk érte.)
Brian Tracy egy kissé más megközelítésből tárgyalja a siker-összetevőket, szerinte is hét alkotórészből áll a siker (ez a mágikus 7-es). A megközelítés itt inkább az élet egészére vonatkozik és általános igazságokat fogalmaz meg és kevéssé koncentrál a sikert hozó szokásokra.
A sikeres ember 7 jellemzője Brian Tracy szerint:
* lelki béke,
* egészség és energia,
* jó emberi kapcsolatok,
* anyagi függetlenség,
* értelmes célok és eszmények,
* önismeret,
* önmegvalósítás.
Abban nagyon egyetértek vele, hogy sohasem szabad elfeledkeznünk arról a tényről, hogy az ember komplex, testi, szellemi és lelki lény, aki csak akkor lehet elégedett, ha mindhárom téren egyaránt harmonikusan fejlett. Sajnos, gyakran előfordul, hogy miközben a sikert hajszoljuk, sokszor csak a fizikai és szellemi tényezőket vesszük figyelembe, és a lelki szükségleteinket teljesen elhanyagoljuk.
Egy kis gyakorlatra invitállak:
Pontozd 1-10-ig, hogy a fenti 7 területen hogy állsz jelen pillanatban! A gyakorlat elvégzéséhez ajánlom, hogy készítsz egy 7x10-es táblázatot és ahelyett, hogy csak a számeredményeket írnád fel az egyes területek mellé, satírozd be alulról (1-es érték) felfelé haladva annyi egységet, amennyit önmagadnak adnál. Így a végére egy sokkal látványosabb és vizuálisan is jobban értelmezhető eredményt kapsz!
Eztán nem marad más hátra, mint, hogy megvizsgáld, hogy az egyes területeken miért nem adtál magadnak 10-est, azaz mi hiányzik ahhoz, hogy teljes értékű embernek tartsd magad a sikeresség mércéjén (is).