Mitől lesz valóban teljes az életed?
Kiteljesedés.... önmegvalósítás....siker …. bőség.....karrier.....család... nagy és szép szavak
de mitől válik teljessé az életed igazán?
A személyiség kiteljesedésével pszichológusok, teológusok százai foglalkoztak és foglalkoznak ma is. Az önmegvalósítás fogalmát a humanisztikus pszichológián belül Abraham Maslow tette közismertté a szükséglethierarchia modelljében.
Az emberi szükségleteket az alacsonyabb szintektől magasabb szintek felé haladva piramisszerűen írta le, melyben a különböző szintek a következők:
- fiziológiai szint (éhség, szomjúság, alvás, fajfentartás, fizikai harmóniára törekvés)
- biztonsági szint (biztonságban, veszélyektől mentesen élni)
- szeretet szintje (másokhoz tartozás, befogadottnak lenni)
- megbecsülés, önbecsülés szintje (kompetensnek lenni, elnyerni mások tiszteletét és nagyrabecsülését, jól teljesíteni)
- kognitív szint (tudni, érteni, megismerni és ezekben kompetensnek lenni)
- esztétikai szint (szimmetria, ill. „belső rendezettségi elv”, rend, szépség)
- önmegvalósítás szintje (az önkiteljesítés elérése és a lehetőségek megvalósítása)
Mi a baj a hiánymotiváltsággal?
Mindaddig, amíg valaminek a hiányától szenvedünk és arra a vágyott dolog hiányára koncentrálunk, addig azon a szinten rekedünk. Tehát, ha nem tudod befizetni a számláidat, vagy a hitelek túlnőnek rajtad, akkor a pénz hiányától szenvedve, annak pótlására fókuszálsz. Ha pedig a pénz (de helyettesítheted bármi mással is: egészség, szerelem, párkapcsolat, gyermek stb.) megszerzésérée fókuszálsz, akkor abból indulsz ki, hogy nincs. A tudatodban hiányszemlélet működik és ez is határozza meg az érzéseidet, gondolataidat, cselekedeteidet, az égész létedet. A megrekedés pedig eleve lehetetlenné teszi a felsőbb szintekre való továbblépést.
Ezen túlmenően, ameddig valami hiányzik az életünkből, addig manipulálhatók vagyunk a félelmeink által.
Példák a hiánymotiváltságra:
- szint: ha manipulálni tudnak egy ebéddel, egy falat kenyérrel, akkor a fiziológiai szinted hiányt szenved. Éhesen-szomjasan-kialvatlanul minden bizonnyal nem tud máson járni az agyad, csak azon, hogy minél hamarabb kielégüljenek ezen szükségleteid.
- szint: ha munkahelyi előléptetéssel, jobb fizetéssel, az elbocsájtással való fenyegetéssel lehet motiválni téged, akkor nincs kielégítve a biztonsági szinted, legalábbis a szükségleteidet tekintve attól félsz, hogy azok nem lesznek kielégítve, ha nem az elvárt módon cselekszel.
- Szint: ha szeretet hiánytól szenvedsz, akkor sokkal fontosabbá válnak azok az emberek, akik körülötted vannak és valamilyen szintű szeretetet kapsz tőlük. Gyakran azonban valamiért cserébe „szeretnek” téged, tehát egyáltalán nem önzetlen és feltétel nélküli a szeretetük. A szeretet-hiányos ember, még ha fel is ismeri a zsarnoki szeretetet, akkor sem tud könnyen elszakadni a kapcsolataitól, mert ők biztosítják a minimális mennyiséget a „túléléséhez”. Úgy is mondhatnám egy kis szó-játékkal élve, hogy etetnek a szeretettel. (szer-etet), és mindi meghatározott porciót kaphatsz csak.
- Szint: ha dícsérő, elismerő szavak levesznek a lábadról, valószínűleg az önbecsülésed szintjén nem vagy teljes. Akinek teljes és erős az önbecsülése az nem motiválható csupán az elismeréssel. Ettől még jó eshet neki, de nem függ ettől az önmagáról alkotott véleménye. Az erős önbecsülésű embert nem azonosítja önmagát a végzett munkájával, tevékenységével, teljesítményével!
- Szint: kognitív szinten kielégítetlen ember állandóan olvas, információt hajszol,mert mindig úgy érzi nincs belőle elegendő, ahhoz, hogy megalapozott döntést hozhasson, vagy hogy továbbléphessen. Őt az információval lehet manipulálni.
- Szint: esztétikai szinten hiányt szenvedő ember többnyire vágyik a rendezettségre, szimetriára (vagy a számára esztétikailag teljességet adó kialakításra, berendezésre),de azt nem tudja létrehozni maga körül, még ha meg is veszi a megfelelő bútordarabokat, nem tudja azokat egységbe rendezett harmóniává alakítani.
- Szint: az önmegvalósításában kielégítetlen embert nagyban lehet motiválni az ígért teljesség, harmónia, testi-lelki egység, és főleg a spirituális fejlődésével pl. a megvilágosodással.
Fontos tudni, hogy a szükségeletek kielégítettsége szubjektív, mindig az egyéntől függő, nem lehet megállapítani mindenkire vonatkozó sztenderdeket. Önmegvalósításra remek példa Teréz Anya a relatív szegénysége ellenére, mivel megelégedett annyival amennyije volt, nem vált manipulálhatóvá a pénz által.
Mi jellemző az önmegvalósított emberre?
- bőségszemléletben él
- jó kapcsolata van a világgal és a környezetével
- személyiségét tekintve kiegyensúlyozott, békés, kedves
- van morális tartása
- képes azonosítani a céljait és azokat megvalósítani
- képes a céljainak megvalósulásáért folyamatosan dolgozni, gyakorlatilag akármennyi energiabefektetéssel (egyszerűen tudja, érzi, hogy az a valami fontos neki és érte bármekkora áldozatvállalásra kész)
- kitartó (képes kitartani a célig)
- békés (a világgal és önmagával békében tud élni)
- erős önbecsüléssel és önértékeléssel rendelkezik (egészségesen büszke önmagára)
- önazonos (ismeri önmagát, tudja mire képes, tudja hol vannak a korlátai és ha kell képes a korlátain felülemelkedni önfejlesztéssel vagy éppen elfogadással, de mindenképpen vállalva teljes valóját, jelenét és múltját, jövőről alkotott elképzeléseit).
A pszichológia foglmai szerint az önmegvalósítás belső motiváció arra, hogy a személyiség mind gondolataiban és cselekedeteiben a benne rejlő összes képességét, késszégét ki tudja fejleszteni és ki tudja fejezni a környezetétől függetlenül és adott esetben annak korlátai, nemtetszése ellenére.
Az önmegvalósítás magasan meghaladja az önérvényesítést
Míg az önérvényesítés alacsonyabb szintű, egyéni érdekek előtérbehelyezésével jár, az önmegvalósítás ezt a szintet már meghaladott ember jellemzője. Az önérdekérvényesítésnek gyakran vannak az egyén környezetére káros hatásai és többynire az egyénre visszaható ártalmas visszahatásai is.
Az önmegvalósítás nem a körülöttünk lévő korlátok átszakításával érhető el, hanem úgy, hogy a szükségleteinket megtanuljuk úgy kielégíteni, hogy az mások számára ártalmatlan legyen és képesek legyünk folyamatosan magasabb személyiségfejlődési és szükségleti szintekre jutni.
Lehet-e a karrier önmegvalósítási út?
Igen, a karrieren keresztül megtalálhatja és felépítheti valaki önmagát és a munka területén belül képes is lehet a benne rejlő lehetőségek kibontakoztatására. Azonban, a karrier nem egyenlő az önmegvalósítással! Egy jól megválsztott karrierirány (valódi hivatás) hozzájárulhat az egyén kiteljesedéséhez és a világban való konstruktív megnyílvánulásához. De karrier alatt itt semmiképpen nem a nyomuló, önérdekérvényesítő és másokat sárba tipró hozzáállást értünk. A karrier szó alapjelentése (carriageway, azaz kocsiút az angolban), fejlődést jelent. Az, hogy ki milyen szinten értelmezi a fejlődést megint csak szubjektív fogalom, de az önmegvalósításba semmiképpen nem fér bele a szubjektív felfogásból eredő ártalom-sérelem okozás.
Milyen más önmegvalósítási út van?
A rövid válasz: annyi út van, ahány ember!
A hosszú válasz: tendenciákat és fő csapásirányokat el lehet különíteni, és sokszor már ennek a felismerése is óriási segítséget ad az egyéni kiteljesedésben.
Innentől attól függ milyen tipológiában hiszünk, vagy mit tudunk elfogadni.
Hogyan található meg a saját önmegvalósítási út?
A lényeg az önismeret, a törekvés önmagad elfogadására és a tudatos önfejlesztés!
Ha konkrét iránytűre van szükséged a saját utad megtalálásában ajánlom Neked a személyes Önmegvalósítás Elemzést, melyben a hagyományos pályaorientációs és pszichometriai teszeken kívül, célzott önismereti kérdőíveket használok és segítségül hívom az asztrológia és a numerológia területeit is.
Bővebb információért kattints ide: